Tulsi Gabbard pleacă de la șefia Comunității de Informații a Statelor Unite – nou șoc în administrația Trump

Tulsi Gabbard la Casa Albă (Profimedia)
Scris de Daniel Onescu Publicat: 22 mai 2026, 21:32
Tulsi Gabbard, șefa Comunității de Informații a Statelor Unite, a anunțat că se retrage din funcție la finalul lunii iunie. Decizia este motivată de diagnosticul grav al soțului ei. Demisia a fost confirmată oficial printr-o scrisoare transmisă președintelui Donald Trump și publicată de principalele televiziuni și publicații americane. Deși are orientare democrată, Gabbard a fost cooptată de Donald Trump în funcții‑cheie de securitate datorită poziției ferme privind reducerea implicării militare a SUA în străinătate.
Citește și
- 22:41Premierul desemnat, Adrian Veștea, la Realitatea Plus: „N-a fost chiar ușor să iau această decizie, mai ales că propunerea a venit destul de târziu”
- 19:51Adrian Veștea, premierul desemnat de Nicușor Dan: „Am primit asigurări că am suficiente voturi în Parlament”
- 16:53Ucraina intensifică atacurile asupra infrastructurii energetice ruse
- 10:08Măsuri de securitate fără precedent înaintea SUMMITULUI G7. Moment istoric: Realitatea PLUS va transmite de la eveniment
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Spania și pe Google News



























