Doi români, arestați în Ungaria după ce au jefuit un camion. Unul s-a dat drept polițist

FOTO: Arhivă
Doi cetățeni români, în vârstă de 36 și 38 de ani, au fost arestați în Ungaria, fiind suspectați că au jefuit un șofer străin de camion într-o parcare de pe autostrada M5.
Incidentul s-a petrecut în dimineața zilei de 4 mai 2026, în zona Lajosmizse, în apropiere de orașul Kecskemét. Victima, un cetățean bulgar, dormea în camion când a fost trezită de cei doi bărbați.
Unul dintre suspecți s-a prezentat drept polițist și i-a cerut șoferului să arate banii pe care îi avea asupra sa. Când camionagiul a scos un teanc cu mai multe mii de euro, bărbatul i l-a smuls din mână și a fugit împreună cu complicele său.
Poliția ungară a identificat rapid mașina folosită de suspecți, le-a reconstituit traseul și i-a oprit pe autostradă. Victima l-a recunoscut pe falsul polițist, iar cei doi români au fost audiați pentru furt și plasați în arest. Ancheta verifică și posibila lor implicare în alte fapte similare.
Citește și:
- 20:05 - Ninel Peia: Lecția dronei din Marea Neagră! Avem nevoie de un sistem integrat de apărare asimetrică a Dobrogei și Mării Negre (SIAAD-MN).
- 15:04 - Alertă în SUA după primul caz de infestare cu „musca viermilor de carne” din ultimii 60 de ani
- 14:56 - Planul Roșu, dezactivat după alerta cu dronă din Portul Constanța. Toate restricțiile au fost ridicate
- 14:20 - Drona explodată în Portul Constanța. Faleza Cazinoului din Constanța, evacuată. S-a emis RO-Alert și pentru Costinești
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Spania și pe Google News













